Міжнародна рада футболу (IFAB) – структура, яка обговорює правила гри у футбол, затвердила низку змін на сезон 2025/26. Нові правила вже застосовуються на Клубному чемпіонаті світу в червні. У матеріалі Sport Bet огляд можливих змін.

Якщо воротар занадто тривалий час вагається, утримуючи м’яч, це може мати наслідки принаймні для його власної команди. Зміна правил, прийнята Радою Міжнародної футбольної асоціації, покликана обмежити втрату часу і прискорити гру – якщо воротар тримає м’яч довше восьми секунд, суперник більше не буде призначати непрямий штрафний удар, як раніше, а кутовий. Арбітр візуально відраховує час від п’яти секунд.

Попереднє правило шести секунд майже не мало наслідків на практиці. Із запровадженням більш наочного методу підрахунку та зміною санкції – кутовий удар замість штрафного – з проблемою, яка тривалий час залишалася непоміченою, тепер активно борються.

Зміни IFAB вже діють для клубного чемпіонату світу

Початкові тести показали “значний позитивний ефект”.

Нове восьмисекундне правило є однією з багатьох змін, які офіційно набудуть чинності з 1 липня 2025 року. Однак воно може бути застосоване до турнірів, які відбудуться до цього часу. Таким чином, воно вже діятиме на Клубному чемпіонаті світу, який розпочнеться 14 червня у США.

Прозорість стає обов’язковою – арбітри тепер мають право голосу

Те, що раніше було лише пілотним проектом у Бундеслізі, тепер стає реальністю і на міжнародній арені: в майбутньому від арбітрів більше не вимагатимуть мовчати, коли втручається VAR, – вони повинні будуть давати пояснення.

Така ситуація вже була на матчі між Байєром та Гоффенхаймом у лютому, коли арбітр Робін Браун прямо в мікрофон стадіону повідомив натовпу про причину відмови у призначенні пенальті зі словами: “згідно з фото та відео, було положення “поза грою”. Нововведення в Бундеслізі може запрацювати й в майбутньому.

Ця форма комунікації буде інституціоналізована на клубному чемпіонаті світу 2025 року. Після тривалих або особливо важливих переглядів VAR арбітри зможуть публічно пояснювати свої рішення – чітко, ясно і зрозуміло для усіх. Це дає надію на менше спекуляцій, більше прийняття.

ФІФА також планує подальший крок до прозорості. Світовий керівний орган відкриває для гри раніше незнайому перспективу: натільні камери.

Те, що вже забезпечило більшу дисципліну на полі на аматорському рівні в Англії, тепер випробовується і на великій сцені. На клубному чемпіонаті світу обрані арбітри вперше одягнуть нагрудні камери, записи з яких будуть використовуватися не тільки в навчальних цілях, але і в прямих трансляціях.

Клубний чемпіонат світу та майбутні зміни

Окрім головних нововведень – VAR-зв’язок, боді-камери та нові санкції для воротарів – також допрацьовуються деталі. Деякі зміни можуть здатися непомітними, на перший погляд, але можуть мати реальний вплив на хід гри. Дві з них стосуються обробки зупинок гри.

Нове правило щодо м’яча, що випав: якщо гра переривається за межами штрафного майданчика, м’яч надається команді, яка, ймовірно, повинна була його отримати, якщо це можна чітко визначити.

Ненавмисний контакт з м’ячем – якщо замінений гравець або футболіст торкається м’яча незадовго до того, як покинути поле, надалі буде призначений лише непрямий вільний удар – без додаткового покарання.

Клубний чемпіонат світу 2025 року відбудеться в США з 14 червня по 13 липня – вперше в новому, розширеному форматі з 32 командами.

Раніше у Лізі Чемпіонів зіграли Арсенал та ПСЖ.